Standaryzacja procesów w rachunkowości
Coraz częściej słyszymy o możliwościach ułatwienia pracy z wykorzystaniem nowych technologii i automatyzacji. Jednak aby była ona możliwa, konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Środek roku to czas na zastanowienie się od czego zacząć.
Automatyzacja, z wykorzystaniem robotyki (ang. robotic process automation, dalej: RPA) to już dziś powszechny trend niemal w każdej dziedzinie funkcjonowania przedsiębiorstw. Rachunkowość nie jest tu wyjątkiem. Fakt, że procesy księgowe są zwykle uregulowane i powtarzalne powoduje, że obszar finansowy w spółce jest bardzo dobrym punktem do rozpoczęcia automatyzacji w skali całej organizacji. W tym celu konieczne jest jednak wykonanie pewnej pracy dotyczącej procesów.
Przetwarzane dane
RPA można zdefiniować jako wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, które zastosowane do ustrukturyzowanych danych w stabilnych, powtarzalnych, opartych na regułach procesach tworzy określone wyniki. Proces ten w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej występuje coraz częściej i można do niego różnie podchodzić. Czasem będzie to strategiczny kierunek całej organizacji, a czasem oportunistyczne wykorzystanie pojawiających się okazji do optymalizacji. W każdym przypadku jednak jego wdrożenie wymaga pewnych uwarunkowań. Na początek dobra informacja: wskazanego w definicji RPA dedykowanego oprogramowania nie trzeba specjalnie rozwijać, gdyż jest ono dostępne „z półki". Należy wprawdzie dokonać wyboru jednego z ponad trzydziestu istniejących na rynku rozwiązań, co oczywiście stanowi wyzwanie, ale nie takie, jak tworzenie czegoś od zera. Główne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta